آموزش نصب و راه اندازی اسپکتروفتومتر | فروش اسپکتروفتومتر

کرایو گان
دستور العمل کارکرد کرایو گان | کرایو جراحی زنان و پوست
مرداد ۱۴, ۱۳۹۶
میکروسکوپ المپیوس
معرفی و راهنمای استفاده و نگهداری میکروسکوپ ها
مهر ۲۵, ۱۳۹۶
نمایش همه

آموزش نصب و راه اندازی اسپکتروفتومتر | فروش اسپکتروفتومتر

اسپکتروفتومتر آزمایشگاهی
 • مقدمه

اسپکتروفتومتر مدلهای Vis 2100 ، Vis 2100 PC ، UV/Vis 2100 و UV/Vis 2100 PC کمپانی UNICO اسپکتروفتومترهای تک پرتویی هستند. ابزارهایی با اهداف عمومی که برای نیازهای مرسوم آزمایشگاه ها طراحی شده اند. اسپکتروفتومترهای سری 2100 کمپانی UNICO برای کاربردهای مختلف نظیر شیمی، بیوشیمی، پتروشیمی، محیط زیست، آزمایشگاه های غذا و نوشیدنی، آزمایشگاه های آب و فاضلاب و سایر زمینه های کنترل کیفیت و تحقیقاتی ایده آل می باشند.

مدل های سری 2100 دارای نمایشگر 2 خطه و 20 کاراکتره برای نمایش نتایج فتومتریک، عملکرد آسان و دامنه طول موج 1000 – 200 نانومتر می باشند. این دستگاه ها برای اندازه گیری در محدوده طول موج Visible و ماوراء بنفش طیف های الکترومغناطیس ایده آل هستند.

 • قانون کار

اسپکتروفتومترها شامل 5 قسمت می باشند:

 1. لامپ های هالوژن / دوتریوم: که نور را تامین می کنند. لامپ هالوژن برای تامین نور مرئی و لامپ دوتریوم برای تامین نور ماوراء بنفش کاربرد دارد.
 2. مونوکروماتور: برای ایزوله کردن طول موج های مورد علاقه و از بین بردن تشعشعات ثانویه ناخواسته بکار می برند.
 3. محفظه نگهداری نمونه: که برای جاگذاری محلول نمونه بکار می رود.
 4. دتکتور: برای دریافت نور عبوری و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی
 5. صفحه نمایش دیجیتال: که جذب و عبور را نشان می دهد.

دیاگرام ذیل ارتباط بین این قسمت ها را نشان می دهد:

دیاگرام صفحه نمایش دیجیتال

در اسپکتروفتومتر شما، نور از لامپ روی شکاف ورودی مونوکروماتور متمرکز می شود، جایی که آینه موازی ساز پرتو نور را به روی شکاف جهت می دهد. شکاف پرتو نوری را برای تولید تک طیف پراکنده می سازد. یک بخش از طیف ( تک طیف ) بوسیله آینه های موازی ساز روی شکاف خروجی مونوکروماتور متمرکز می شود. از اینجا به بعد، پرتو نور از طریق یکی از فیلترها که به حذف تشعشعات ثانویه ناخواسته از شکاف انکسار کمک می کند، به سمت محفظه قرارگیری نمونه عبور می کند. بعد از ترک محفظه قرارگیری نمونه، پرتو نور از دتکتور سیلیکون فتودیود عبور می کند و باعث می شود که دتکتور یک سیگنال الکتریکی تولید نماید که در صفحه نمایش دیجیتال نشان داده می شود.

اسپکتروفتومترهای سری 2100 کمپانی UNICO از طریق پورت RS-232C با پرینتر و از طریق نرم افزار کاربردی UNICO با کامپیوتر ارتباط برقرار می کند.

 

 • باز کردن جعبه دستگاه

با دقت محتویات جعبه دستگاه را باز کنید و اجزای آن را با لیست بسته بندی ذیل چک نمایید. مطمئن شوید که شما هر چیزی را به بهترین وضعیت ممکن دریافت کردید.

 • لیست بسته بندی:
اسپکتروفتومتر یک دستگاه
هولدر نمونه سل هولدر 4 خانه دستی برای سری های 2100
کابل برق یک عدد
سل ( کووت ) سل شیشه ای 4 عدد – سل کوارتز 2 عدد
CD نرم افزار کاربردی UNICO یک عدد
کابل رابط دستگاه با کامپیوتر یک عدد
روپوش دستگاه یک عدد
راهنمای کار با نرم افزار و دستگاه یک عدد

 

 

 • نصب
 1. پس از اینکه محتویات جعبه را با دقت باز نمودید، موارد مندرج در لیست بسته بندی را چک نمایید تا مطمئن شوید شما دستگاه و قطعات آن را در بهترین شرایط و سالم دریافت نمودید.
 2. دستگاه اسپکتروفتومتر را در یک مکان مناسب به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. برای اینکه دستگاه تان بهترین کارایی را داشته باشد، اسپکتروفتومترتان را در حد امکان از دستگاه های با امواج مغناطیسی یا الکتریکی قوی یا هر وسیله الکتریکی که فرکانس بالا تولید می نماید، دور نگه دارید. اسپکتروفتومتر را در مکانی عاری از گرد و خاک، گازهای خورنده و لرزش های قوی راه اندازی نمایید.
 3. هرگونه انسداد یا موادی که می تواند مانع جریان هوا در زیر و اطراف دستگاه اسپکتروفتومتر شود را از بین ببرید.
 4. از کابل برق مناسب استفاده نمایید و دستگاه را حتما به جریان برق با شدت ثابت و پایدار وصل نمایید. حتما از محافظ و ثابت کننده جریان برق استفاده نمایید.
 5. اسپکتروفتومترتان را روشن نمایید و اجازه دهید دستگاه قبل از هرگونه قرائت به مدت 15 دقیقه گرم و آماده به کار ( warm up ) شود.

 

نمای پشت و بغل اسپکتروفتومتر

شکل 1- دید از بغل و دید از پشت اسپکتروفتومتر  UNICO 2100

 

 • پنل عملکرد دستگاه

برای پنل عملکرد مدل UNICO 2100 به شکل 2 مراجعه نمایید. توضیحات جزئی در ذیل ارائه شده است.

 1. LCD Display : داده های عبور، جذب، غلظت و اطلاعات پایه 6 تست قبلی را نشان می دهد.
 2. 0Abs/100%T : دستگاه را موقعی که محلول مرجع Blank ( حلالی که نمونه موردنظر را در آن حل نمودیم) در محفظه جاگذاری نمونه قرار دارد، صفر یا Blank می نماید. توجه نمایید که دستگاه را فقط زمانی که محلول مرجع یا طول موج یا هر دو عوض شود باید Blank نماییم. در غیر اینصورت نیازی به Blank کردن دستگاه نمی باشد.
 3. Back : به حالت عملکرد انتخاب شده برمی گردد یا از عملکرد SET خارج می کند.
 4. MODE : سه حالت وجود دارد: T Mode حالت عبور است؛ A Mode حالت جذب است؛ C Mode حالت غلظت است. دارای دو تابع است: CONC/STD برای اندازه گیری غلظت محلول های نامعلوم از طریق محلول استاندارد. CONC/FACTOR برای اندازه گیری مقدار نامعلوم بوسیله فاکتور معلوم.
 5. INC/DEC ( دکمه های Wavelength and Cocentration/Factor ): به کاربر اجازه می دهد تا طول موج دلخواه را انتخاب نماید یا عدد غلظت / فاکتور را با دکمه های افزایش یا کاهش دهد.
 6. SET : پارامترها را تنظیم می نماید یا تابع های اندازه گیری را برای مدل UNICO 2100 انتخاب می نماید:
  • برای تنظیم یا تغییر طول موج
  • برای روشن یا خاموش کردن لامپ های تنگستن – هالوژن / دوتریوم
  • برای انتخاب یکی از 6 تست اخیر
  • برای تنظیم غلظت یک استاندارد ( CONC/STD )
  • برای تنظیم ضریب فاکتور معلوم ( CONC/FACTOR )
 7. ENT : برای پذیرش تغییراتی که کاربر انجام یا هر تغییر تنظیماتی که در عملکرد SET صورت گرفته است. دکمه ENT را فشار دهید تا تغییرات ثبت گردد.
 8. TEST : بعنوان پیش فرض، فشار دادن این دکمه به توالی TEST 1 اخیر عمل می کند. کاربر می تواند روش های تست اخیر را از TEST 1 تا TEST 6 انتخاب نماید.

 

پنل اسپکتروفتومتر

شکل 2- پنل عملکرد اسپکتروفتومتر UNICO 2100

 

بزودی ادامه مقاله اضافه خواهد شد.

 

 

شرکت تجهیزات آزمایشگاهی آذین افتخار دارد که فروش اسپکتوفتومتر در انواع مدل ها را ارائه می نمایید، جهت مشاوره رایگان فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *