اهمیت و کاربرد میکروسکوپ در چیست؟ | آذین تجهیز فروش انواع میکروسکوپ

تانک ازت
چطور یک تانک نیتروژن مایع بخریم؟ | آذین تجهیز فروش تانک ازت MVE و YDS
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶
لوازم و شیشه آلات آزمایشگاهی
معرفی لوازم و شیشه آلات پرکاربرد آزمایشگاهی | تجهیزات آزمایشگاهی آذین
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶
نمایش همه

اهمیت و کاربرد میکروسکوپ در چیست؟ | آذین تجهیز فروش انواع میکروسکوپ

میکروسکوپ

میکروسکوپ ها به دانشمندان برای مطالعه میکروارگانیسم ها، سلولها، ساختارهای کریستالی وساختارهای مولکولی کمک می کنند. آنها یکی از مهمترین ابزارهای تشخیصی در مواقعی که دکترها نمونه های بافتی را معاینه می کنند می باشند.
میکروسکوپ ها یک بعد کاملا جدیدی در علم گشودند. دانشمندان با استفاده از میکروسکوپها قادر به کشف موجودیت میکروارگانیسم ها، مطالعه ساختار سلول ها و مشاهده کوچکترین اجزاء گیاهان، حیوانات و قارچ ها شدند.
میکروسکوپ های الکترونی کمک می کنند تا مدارهای الکتریکی بسیار کوچکی رو میکروچیپ های سیلیکونی ایجاد کنند. میکروسکوپ های اسکن بسیار پیچیده تر هستند و آنها بزرگنمایی بالاتری نسبت به میکروسکوپ های نوری انعکاسی دارند.
میکروسکوپ ها برای تشخیص بیماریها در بیمارستان ها و کلینیک های سراسر جهان استفاده می شوند.  میکروسکوپ ها نمونه های خونی را بزرگنمایی می کنند. بنابراین دکترها می توانند حمله انگل مالاریا را به سلول های خونی قرمز ببینند.
آزمایش های میکروسکوپی تست های آزمایشگاهی که ممکن است برای یک بیماری مثبت باشد، را تائید می کنند. تکنسین ها تعداد سلول های خونی قرمز عفونی شده با مالاریا را می شمارند و به دکترها آگاهی می دهند که پیشرفت این بیماری در یک مریض چطور بوده است؟
میکروسکوپ ها از لنزهای بازتاب نور مرئی ساده، الکترون ها، اشعه ایکس و اشعه های مادون قرمز استفاده می کنند. آنها برای تشخیص ساختارهای کوچکتر و کوچکتر هستند. میکروسکوپ های اسکن الکترونی قادر به رفع ویروس هایی که بسیار کوچکتر از هر سلولی هستند، می باشند. آنها دید ویروس های کوچک را بزرگ می کنند بطوریکه اجازه می دهند تا دانشمندان برای توسعه واکسن و درمان برای بیماری های عفونی در انسان و حیوانات اقدام نمایند.

 

انواع میکروسکوپ

انواع میکروسکوپ

 

میکروسکوپ های الکترونی روبشی یا میکروسکوپ SEM تا چندین میلیون برابر بزرگنمایی برای مشاهده مولکولها، ویروسها و ذرات نانو دارند. آنها از نرم افزارهای اصلاح کننده برای افزایش بزرگنمایی و وضوح عکس ها استفاده می کنند. کامپیوترها کمک می کنند تا نانوتکنولوژیست ها از میکروسکوپ های الکترونی پرقدرت برای مشاهده ذرات تنها با ضخامت چند مولکول استفاده نمایند.
میکروسکوپ های الکترونی در آماده سازی سطوح کوچک برای ساختن مقاطع با قطعات کوچک کمک می کنند. میکروسکوپ ها تصاویر چیپ های سیلیکونی را بزرگ می نمایند تا به مهندسان در تولید دستگاه های الکترونیکی با دقت بالا کمک کنند. هنگامی که مدارهای بیشتری روی چیپ های کوچک نصب می شوند توان محاسباتی میکروچیپ های کوچک افزایش می یابد.
میکروسکوپ های اپتیکی یا نوری شایع ترین میکروسکوپ های مورد استفاده و قدیمی ترین نوع میکروسکوپ ها می باشند. جایی که نور از طریق دستگاه و از نمونه در حال مشاهده با بزرگنمایی آن عبور می کند. آنها از دوربین های میکروسکوپ تخصصی برای تولید فیلم یا حتی عکس های دیجیتالی استفاده می کنند. لکه ها روی اسلایدهای شیشه ای برای ساخت سلول ها یا ساختارهایی که به آسانی مشاهده شوند، استفاده می گردند.
میکروسکوپ های الکترونی از پرتوهای الکترونی به جای نور برای تولید عکس استفاده می کنند. آنها برای تجسم اشیائی مانند میکروارگانیسم ها و ساختارهای کریستالی که برای تصویرسازی با یک میکروسکوپ نوری یا اپتیکی بسیار کوچک هستند، استفاده می شوند.
میکروسکوپ های SPM یا میکروسکوپ های پروبی روبشی برای تولید تصاویر اشیائی که خیلی تخت و صاف هستند، بکار گرفته می شوند. آنها از یک کاوشگر برای اسکن کردن سطح جسم استفاده می کنند و سپس برای ارائه نتایج بصورت یک عکس قابل مشاهده از نرم افزار بهره می برند.
در میکروسکوپی مجازی از تکنولوژی کامپیوتر برای تیدیل تصاویر روی اسلایدهای شیشه ای به داده های الکترونیکی استفاده می نمایند که وضوحی شبیه نتایج بدست آمده با استفاده از یک میکروسکوپ نوری دارد. این تکنیک انتقال اکترونیکی را قادر می سازد و داده ها را از اسلایدها ذخیره می نماید. همچنین اجازه می دهد تا اسلایدها از راه دور مورد بررسی قرار گیرند.
میکروسکوپ ها برای مشاهده نمونه هایی که بطور نسبی در اندازه خیلی کوچکی هستند، استفاده می شوند. آنها برای مشاهده ساختارهای سلولی اندام ها، میکروب ها و باکتری ها استفاده می شوند. آنها نقش خیلی مهمی در آزمایشگاه ها برای بافت ها و ارگانیسم هایی که برای مشاهده با وضوح بالا با چشم غیر مسلح خیلی کوچک هستند، بازی می کنند.
همه شاخه های زیست شناسی از میکروسکوپ ها بخصوص در بیولوژی مولکولی و هیستولوژی ( مطالعه سلول ها ) استفاده می کنند. میکروسکوپ ها ستون فقرات مطالعات بیولوژی و زیست شناسی هستند. بیولوژیست ها از آن برای مشاهده جزئیاتی مانند انگل ها و ارگانیسم های کوچک که با چشم غیر مسلح نمی توانند ببینند، استفاده می کنند. این عمل در تحقیقات کنترل بیماری ها خیلی مهم است.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *