سوالات متداول در خصوص نیتروژن مایع | تجهیزات آزمایشگاهی آذین

تانک ازت مایع
دستورالعمل ایمنی تانک ازت مایع | تانک نیتروژن | اصول نگهداری تانک ازت
خرداد ۱۵, ۱۳۹۶
مواد شیمیایی
جدول اسامی مواد شیمیایی در قدیم و صنعت | نام دیگر مواد شیمیایی
خرداد ۲۱, ۱۳۹۶
نمایش همه

سوالات متداول در خصوص نیتروژن مایع | تجهیزات آزمایشگاهی آذین

نیتروژن مایع

چطور نیتروژن مایع را نگهداری می نمایید؟
نیتروژن مایع محصولی صنعتی است که از تقطیر جزء به جزء هوای مایع بدست می آید. هنگامی که ظرفی بطور مناسبی از هوای محیط ایزوله شود، نیتروژن مایع می تواند ذخیره و حمل شود. ( به عنوان مثال در تانک ازت). دما در 77 درجه کلوین همراه با جوشیدن آهسته نیتروژن مایع که نتیجه آن گاز نیتروژن می باشد، ثابت نگه داشته می شود.

 

قیمت یک مخزن از نیتروژن مایع چقدر است؟
بسته به فاصله و دوری شما از کارخانه تلغیظ و مراکز تامین نیتروژن مایع، قیمت نیتروژن مایع افزایش می یابد.به عبارت دیگر، در هنگام تحویل نیتروژن مایع با فلاسک های دو جداره خلاء، هزینه نیتروژن مایع حدود 2 دلار برای هر گالن می باشد. اما هنگامی که در مخازن ذحیره حجیم تحویل داده می شود، هزینه آن حدود 5/0 دلار در هر گالن می باشد. در تهران، هزینه شارژ نیتروژن مایع تانک های ازت 3، 6 و 10 لیتری حدود 50 هزار تومان و برای احجام بالاتر به ازای هر لیتر نیتروژن مایع، حدود 5 هزار تومان می باشد.

 

نیتروژن مایع

 

نیتروژن مایع چقدر سرد است؟
( بین 44/320- درجه فارنهایت تا 346- درجه فارنهایت ). در دمای کمتر از 63 درجه کلوین، نیتروژن یخ می زند و تبدیل به جامد می شود. بالاتر از دمای 2/77 درجه کلوین، نیتروژن می جوشد و تبدیل به گاز می گردد. تا زمانی که نیتروژن مایع از اتمسفر بدست می آید، آن ارزان و به ندرت یخچالی می باشد.

 

چطور نیتروژن مایع را تهیه کنیم؟
به کارخانه ها و شرکت های تولید و توزیع کننده نیتروژن مایع مراجعه نمایید و به مقدار مورد نیاز نیتروژن مایع را در تانک های ازت با دیواره دو جداره خلاء تهیه نمایید. در هنگام خرید مطمئن شوید که فلاسک های نیتروژن دو جداره با سیستم خلاء و همراه با درپوش های گشاد و کمی شل باشند. این درپوش ها مانع افزایش فشار گاز نیتروژن می شوند. همچنین تا زمانی که در مرکز خرید هستید، حتما تجهیزات جانبی لازم مانند دستکش برودتی خرید نمایید.

 

چطور نیتروژن مایع را تولید کنیم؟
تقریبا، نیتروژن مایع در مقیاس های بزرگ بوسیله فشرده سازی، سرمایش و منبسط کردن هوا تولید می شود. این فرآیند حرارت را از هوا می گیرد و می تواند تا زمانی که هوا مایع شود تکرار گردد. سپس گازهای متراکم از تقطیر جزء به جزء جداسازی می شوند.

 

چطور نیتروژن مایع را تخلیه کنیم؟
هرگز نیتروژن مایع را در مکان های بسته یا مکان هایی که افراد دیگر ممکن است وارد شوند تخلیه نکنید. تخلیه نیتروژن مایع باید در فضای بیرون و در یک مکان امن صورت گیرد. نیتروژن مایع را به آرامی روی زمین شنی یا زمین لخت جایی که بتواند بدون ایجاد خطر تبخیر شود، بریزید. نیتروژن مایع را روی پیاده رو و کف خیابان نریزید.

 

قیمت نیتروژن مایع چقدر است؟
در تهران، هر لیتر نیتروژن مایع با خدمات تحویل در محل، حدود 5 هزار تومان می باشد. قیمت نیتروژن مایع در مقایسه با مخازن مخصوص نگهداری نیتروژن مایع ناچیز می باشد. این مخازن بسته به اینکه ساخت کدام کشور و کمپانی باشند، احجام مختلف آن قیمت های مختلفی دارند.

 

موارد کاربرد نیتروژن مایع چیست؟
نیتروزن مایع که نقطه جوش آن 196- درجه سانتیگراد می باشد،  برای کارهای متنوعی مانند سرد کننده های کامپیوترها، در صنعت دارو برای از بین بردن پوست ناخواسته، زگیل، سلول های پیش سرطانی، نگهداری اسپرم و نمونه های پزشکی و کرایوتراپی جایی که دانشمندان روی تاثیر دماهای خیلی سرد بر مواد و اندام ها مطالعه می کنند، استفاده می گردد.

 

نیتروژن مایع

 

چرا نیتروژن مایع خیلی سرد است؟
مطابق با مطالعات دانشگاه کالیفرنیا سانتاباربارا، نیتروژن مایع خیلی سرد است. زیرا نقطه جوش آن منهای 320 درجه فارنهایت است. نیتروژن در دمای اتاق بصورت گاز می باشد. بنابراین پیش نیاز اینکه نیتروژن به فرم مایع در بیاید لازم است بطور باور نکردنی سرد باشد.

 

چرا نیتروژن مایع هنگامی که چیزی داخل آن قرار می دهیم، می جوشد؟
هوایی که ما تنفس می کنیم حدود 80 درصدش از گاز نیتروژن می باشد. بنابراین چیزی که ما اینجا داریم هوای مایع است. یک یخچال واقعا قدرتمند می خواهد تا هوا را خیلی سرد کرده و آن را به مایع تبدیل کند. برای نیتروژن که نقطه جوش آن منهای 320 درجه می باشد، بنابراین نیتروزن مایع در دمای اتاق می جوشد و تبدیل به هوا می شود.

 

آیا بستنی نیتروژنی یا مواد غذایی تهیه شده با نتروژن مایع ایمن و بدون خطرهستند؟
نکته اصلی این است که نیتروژن مایع باید کاملا از غذا یا نوشیدنی تبخیر گردد. به گفته Peter Barham از دانشکده فیزیک دانشگاه Bristol، استفاده از نیتروژن مایع در آماده سازی غذا یا نوشیدنی می تواند بدون خطر باشد. اما نیتروژن مایع نباید قورت داده شود.

 

آیا شما می توانید نیتروژن مایع را قورت بدهید؟
اگرچه نیتروژن غیر سمی است، ولی بقدر کافی سرد است تا باعث یخ زدگی لحظه ای شود. هنگامی که قطرات ریزی از نیتروژن مایع روی پوست شما بریزد، نمی تواند یک خطر مطرح شود. تماس گسترده می تواند شما را از طریق نوشیدن نیتروژن مایع در معرض آسیب های شدید به دهان، مری و معده تان قرار دهد.

 

چرا نیتروژن مایع خیلی خطرناک است؟
اگرچه نیتروژن مایع خیلی سرد است، ولی در واقع آن می جوشد. هنگامی که نیتروژن مایع می جوشد به گاز نیتروزن یا ازت تبدیل می گردد و جهت استنشاق به طور کامل ایمن می باشد. خطر فقط در دمای پایین است که اگر سلول های پوستی شخص در تماس با ازت مایع یخ بزند، می تواند پوست شخص را بسوزاند.

 

آیا نیتروژن یا ازت مایع می تواند منفجر شود؟

قرار دادن نیتروژن مایع یا یخ خشک درون یک محفظه یا مخزن مهر و موم شده و رها ساختن آن در دمای اتاق، به یک انفجار منجر می شود. گاز منبسط می شود تا جایی که اگر به اندازه کافی گرم شود مخزن خود را منفجر می نماید. به همین دلیل است که خنک سازی چیزی عموما به انفجار آن منجر نمی شود.

 

چه موادی با نیتروژن مایع واکنش می دهد؟
مولکول نیتروژن نسبتا ساکن می باشد با هر چیزی که در استخر مانند کلر ( معمولا NaOCL ) یا آب حضور دارد، نباید واکنش دهد. نیتروژن مایع سرد است و هوای نزدیک استخر را تا جایی که بخار آب در هوای متراکم به صورت قطرات خیلی ریز و معلق درآیند، سرد می کند.

 

 

مفتخریم که اعلام کنیم تجهیزات آزمایشگاه آذین اقدام به فروش تانک ازت (تانک نیتروزن) می نماید، قابل ذکر است که از انواع تانک های ازت ارائه شده توسط این شرکت می توان به تانک ازت MVE و تانک ازت YDS اشاره نمود.

 

2 دیدگاه ها

  1. آموزش آشپزی گفت:

    ممنون عالی بود

  2. مزایده گفت:

    ممنون اطلاعات کاملی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *