لام و لامل آزمایشگاهی – آذین تجهیز | عرضه کننده تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی

میکروتوم چیست؟ |آذین تجهیز-تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی
دی ۴, ۱۳۹۵
رفرکتومتر یا رفراکتومتر چیست؟ | آذین تجهیز نمایندگی واردات لوازم آزمایشگاهی
فروردین ۸, ۱۳۹۶
نمایش همه

لام و لامل آزمایشگاهی – آذین تجهیز | عرضه کننده تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی

لام و لامل آزمایشگاهی

لام و لامل آزمایشگاهی
لام چیست؟

لام ( تیغه شیشه ای ) یک صفحه شیشه ای به شکل مستطیل و معمولا به ابعاد 5/2 * 5/7 سانتیمتر و ضخامت یک میلیمتر می باشد. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه اپتیکی یا نوری ساخته می شود. این شیشه ها از جنس قلیای آهکی یا بروسیلیکات می باشند.
لامل چیست؟

لامل ( تیغک شیشه ای ) صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. ضخامت لامل ازمایشگاهی کمتر از 2/0 میلیمتر می باشد. لامل های چهارگوش معمولا به ابعاد 18*18 – 20*20 – 22*22 – 24*24 و 24*50 میلیمتر و لامل های گرد معمولا با قطر 18 میلیمتر تولید می شوند.

لام و لامل جزء لوازم مصرفی آزمایشگاه ها می باشند. نمونه مورد آزمایش جهت مشاهده در میکروسکوپ را روی لام قرار داده، سپس از لامل برای ثابت نگه داشتن نمونه روی لام استفاده می کنند. همچنین می توانیم چندین نمونه مورد آزمایش را روی یک لام قرار دهیم تا در زمان و وسایل مصرفی مورد نیاز صرفه جویی شود.
از مزایای دیگر استفاده از لامل حبس و ایزوله نمودن نمونه، جلوگیری از تماس های تصادفی، ممانعت از تماس لنز میکروسکوپ با نمونه، تاخیر در اکسیداسیون و دی هیدراته شدن نمونه، جلوگیری از نشستن گرد و خاک روی نمونه و همچنین تثبیت نمونه های محلول در مایع حلال با فشردن آنها می باشد.

به مجموعه لام، نمونه و لامل در اصطلاح اسلاید می گویند. بعد از آماده نمودن اسلایدها، اسلاید را زیر میکروسکوپ قرار می دهند و پس از اینکه بوسیله گیره های اسلاید میکروسکوپ، آنها را در جای محکم نمودند، نمونه را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند.
گاها برای مقاصد آموزشی مجموعه اسلایدهای گیاهی، اسلایدهای جانوری، اسلایدهای زمین شناسی و اسلایدهای زیست شناسی و … تهیه و بصورت آماده در مدارس، مراکز آموزشی و دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی کدهای لام آزمایشگاهی :

فرم معمول لام، لام ساده می باشد که یک تیغه شیشه ای ساده بوده و در بازار با کد 7102 شناخته می شود. گاها لبه های لام را برای ایمنی بیشتر آن، صیقل می دهند که به لام رده معروف بوده و با کد 7101 شناخته می شود.

کد لام های 7103 و 7104 برای لام های یک حفره ای و دو حفره ای رده می باشند که برای نمونه های ضخیم، نمونه مایعات و نمونه کشت های بافت استفاده می شود. همچنین لام های یک وجه – یک سر مات رده با کد 7105، دو وجه – یک سر مات رده با کد 7107 و لام یک سر رنگی رده با کد 7109 برای کاربردهای مختلف در بازار موجود می باشد.

 

 

لام و لامل مناسب برای میکروسکوپ باید عاری از هرگونه گرد و خاک، خش خوردگی و خشک و تمیز باشد. همچنین باید بسته های لام و لامل را در جای خشک نگه داریم تا از رطوبت زدگی آنها و در نهایت کپک زدن لام و لامل جلوگیری نماییم.

لام ها معمولا در بسته های 50 عددی و 72 عددی و در کارتن های 50 بسته ای در بازار به فروش می رسند. لامل ها نیز در بسته های 500 عددی و 1000 عددی در بازار به فروش می رسند.

آذین تجهیز عرضه کننده انواع لام ، لامل و لانست آزمایشگاهی با کدهای مختلف میباشد. برای دریافت قیمت های انواع شیشه آلات آزمایشگاهی و محصولات مصرفی به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *