دستورالعمل ایمنی تانک ازت مایع | تانک نیتروژن | اصول نگهداری تانک ازت

پلاریمتر
پلاریمتر چگونه ساخته شد | قیمت پلاریمتر | فروش پلاریمتر | جدیدترین پلاریمترها
خرداد ۱۵, ۱۳۹۶
نیتروژن مایع
سوالات متداول در خصوص نیتروژن مایع | تجهیزات آزمایشگاهی آذین
خرداد ۱۸, ۱۳۹۶
نمایش همه

دستورالعمل ایمنی تانک ازت مایع | تانک نیتروژن | اصول نگهداری تانک ازت

تانک ازت مایع

دستورالعمل ایمنی تانک ازت مایع
تحت فشار اتمسفر نرمال، نیتروژن بصورت مایع بین دمای 200- و 196- درجه سانتی گراد ( 346- و 44/320- درجه فارنهایت ) موجود است. پایین تر از دمای 210- درجه سانتی گراد، نیتروژن یخ زده و جامد می شود. بالاتر از دمای 196- درجه سانتی گراد، نیتروژن می جوشد و تبدیل به گاز می گردد. نیتروژن مایع در ظروف غیر تحت فشار نظیر تانک های ازت با هدر رفت ( جوش ) کمتر در دمای پایین تر از 196- درجه سانتی گراد نگهداری می شود.
نیتروژن مایع، گازی که 78 درصد هوایی را تشکیل می دهد که ما تنفس می کنیم، بطور گسترده در کارخانه های تولیدی، امکانات پزشکی، رستوران ها و مزارع و مراتع استفاده می شود. شکل مایع آن، می تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. کمی دقت و حس مشترک در جابجایی امن نیتروژن مایع و تانک های ذخیره نیتروژه مایع مورد نیاز می باشد. گاز نیتروژن بی رنگ، بی مزه و بی بو می باشد و می تواند شما را بکشد. گاز نیتروژن سمی نیست ولی آن جای اکسیژن را در هوا می گیرد و می تواند باعث خفگی شود.

 

تانک ازت مایع

نیتروژن مایع خیلی سرد در دمای 195- درجه سانتیگراد ( 320- درجه فارنهایت ) می باشد و هنگامی که تبخیر می شود، مقدار زیادی گاز خیلی سرد تولید می نماید. این دو خاصیت نیتروژن مایع، به ازت مایع توانایی می دهد تا علت صدمات جانی جدی و خطرات مالی باشد. هرگز اجازه ندهید هر چیز سرد شده در نیتروژن مایع، با پوست لخت شما در تماس باشد. زیرا بلافاصله پوست شما را منجمد می کند و پوست شما هنگامی که شما سعی می کنید جسم را زود بکشید، کنده خواهد شد. هنگامی که با ازت مایع کار می کنید، همیشه دستکش های عایق یا چرم ضخیم و عینک های ایمنی ( با شیشه های غیر ایمن ) بپوشید. همیشه از انبرک یا پنس برای برداشتن ملاقه، کنیستر، کین، رک یا چیزهای دیگر از تانک ذخیره ازت استفاده نمایید. در هنگام کار با تانک های نیتروژت مایع در باز، چکمه ها باید پوشیده باشند و شلوار یا پیشند دراز باید پوشیده باشند. پوشش روی چکمه ها از نفوذ ازت مایع به داخل کفش جلوگیری می نماید. یک تانک ازت مایع همیشه باید در مکان هایی نگهداری و استفاده گردد که دارای تهویه کامل و مناسب باشند. هرگز تانک ازت را در یک خودرو یا وسیله با درب بسته حمل نکنید. گاز نیتروژن خیلی سرد است و چشم های شما می تواند با در معرض قرار گرفتن این تانک، آسیب ببیند. حتی هنگامی که این تماس خیلی مختصر باشد، پوست شما یخ می زند. هنگامی که نیتروژن مایع تبخیر می شود بخار ابری که شما می بینید، رطوبت تغلیظ شده نیتروژن مایع می باشد نه گاز نیتروژن. گاز نیتروژن نامرئی می باشد.

 

نکات ایمنی تانک ازت
هرگز تانک ازت را بیش از حد پر نکنید. سطح نیتروژن مایع را در تانک هایتان، حداقل هفته ای یک بار چک کنید و هرگز اجازه ندهید سطح نیتروژن مایع در تانک ازت، از ارتفاع 5 اینچ ( 127 میلیمتر یا 7/12 سانتیمتر ) از کف تانک پایینتر بیاید. این مقدار ازت، برای حفظ دمای حداقل ضروری در تانک برای جلوگیری از آسیب به موادی که شما در تانک ذخیره کردید، کافی می باشد. از خط کش های با پلاستیک خاص، فلز محکم یا خط کش های نواری چوبی برای بررسی سطح نیتروژن استفاده نمایید. هرگز از تیوپ توخالی یا لوله داخل تانک ازت یا نیتروژن مایع استفاده نکنید. زیرا جوش نیتروژن، نیتروژن مایع را به سمت بالای تیوپ و لوله و بطرف صورت شما خواهد کشید. شدت تبخیر تانک ازت و تعداد روزهای لازم بین پر کردن دوباره تانک ازت به شرایط ذخیره ( دما، draft، نور خورشید)، سن و شرایط تانک ازت و میزان باز کردن درب تانک ازت در هنگام استفاده بستگی دارد.

هیچ موقع تانک ازت مایع را با درپوش های اتصالات تنگ و بندهای قوی، محکم قفل نکنید. زیرا این کار اجازه خروج گاز نیتروژن تبخیر شده را نمی دهد و افزایش فشار ناشی از آن می تواند باعث انفجار تانک ازت همراه با نتایج فاجعه باری باشد. فقط درپوش و قفل نگهدارنده اصلی که همراه تانک ازت می باشد، باید استفاده گردد. اگر تانک ازت با شبنم یا تغلیظ و چگالش ازت پوشیده شود، خلاء تانک می تواند آسیب دیده باشد. اگر سیستم خلاء تانک آسیب دیده باشد، محتویات ازت آن را به تانک دیگر انتقال دهید و آسیب موردنظر را با خدمات سرویس رفع کنید.
تانک ازت خود را در جای تمیز، خشک و با تهویه مناسب نگهداری نمایید. رطوبت، پاک کننده های کاستیک و هر چیزی که می تواند باعث خوردگی شود باید بلافاصله حذف و برطرف شوند. سطح بیرونی تانک ازت را با آب معمولی یا محلول های شوینده معمولی بشویید و سپس خشک و پاک نمایید. همیشه تانک ازت را برای جلوگیری از نشت، در وضعیت عمودی نگهداری نمایید. ارتفاع بیش از حد تانک ازت باعث خواهد شد ازت مایع یا بخار نیتروژن به بیرون تانک ریخته شود و تا حد زیادی زمان نگهداری تانک نیتروژن کاهش می یابد. تانک های نیتروژن باید با احتیاط و مراقبت شدید جابجا شوند. انداختن، تکان دادن و لرزاندن تانک ازت می تواند به سیستم خلاء تانک خسارت وارد نماید. تانک های ازت بزرگ سنگین هستند و نمی توانند به آسانی و با با ایمنی حمل شوند، اما پایه غلطکی اختیاری حرکت آسان و ایمن تانک ازت را در اتاق ذخیره شما فراهم می نماید.

فروش تانک ازت
شایان ذکر است فروش کلیه تانک های ازت همراه با یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش و همچنین تعمیر و سرویس انواع تانک ازت توسط کارشناسان مجرب این شرکت انجام می‌پذیرد.

 

دیدگاه ها بسته شده است